باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

حبیب‌الله عسگراولادی +بیوگرافی و عکس

حبیب‌الله عسگراولادی +بیوگرافی و عکس

بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی

حبیب‌الله عسگراولادی

Biography

حبیب‌الله عسگراولادی
بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی
نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی
حوزه انتخاباتی تهران
وزیر بازرگانی ایران
رئیس‌جمهور محمد علی رجایی
علی خامنه ای
نخست وزیر محمدجواد باهنر
محمدرضا مهدوی کنی
میرحسین موسوی
پس از حسین کاظم‌پور اردبیلی
پیش از حسن عابدی جعفری
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۱۱
تهران،
مرگ ۱۴ آبان ۱۳۹۲
ملیت بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی ایران
حزب سیاسی حزب موتلفه اسلامی
پیشه ، سیاستمدار
دین اسلام شیعه
*نمایندگی ولی فقیه در کمیته امداد امام خمینی

  • عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • ریاست سازمان اوقاف
  • عضو شورای کمیته امداد از ۱۴ اسفند ۵۷

  بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی

بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی

حبیب الله عسگراولادی مسلمان (زاده ۱۳۱۱ خورشیدی و درگذشته ۱۴ آبان ۱۳۹۲) سیاستمدار ایرانی بود. وی یکی از نامزدهایدومین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و وزیر بازرگانی در دولت موقت مهدوی کنی و دولت اول میرحسین موسوی بوده است. وی از موسسین و اعضای حزب موتلفه اسلامی بود. وی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران ازمحمود احمدی نژاد حمایت کرد. برادر او اسدالله عسگراولادی از تجار معروف تهران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین است.[۱]

عسگراولادی پس از انقلاب اسلامی، مسئولیت‌هایی همچون نمایندگی ولی فقیه در کمیته امداد امام خمینی را برعهده داشته و تا پیش از مرگش رئیس شورای مرکزی کمیته امداد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

 

بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی

پیش از انقلاب

عسگراولادی در خانواده بازاری اصالتاً دماوندی در تهران متولد شد. خانواده او دارای پیشینه کلیمی بودند که به اسلام شیعه گرویدند.[۳][۴] [۵][۶][۷]از نوجوانی وارد فعالیت سیاسی شد.از سال ۱۳۴۱ با آیت الله خمینی آشنا شد و به نهضت او پیوست. در ۱۳۴۲ با جمعی از همفکران خود هیئت های موتلفه اسلامی را تاسیس کرد. موتلفه اسلامی اصلی ترین نیروی سیاسی در گسترش قیام و برپایی ۱۵ خرداد محسوب می شود. او همچنین در ترور حسنعلی منصور نخست وزیر وقت ایران نقش داشت و به همین دلیل به حبس ابد محکوم شد. وی از زندانیان سیاسی در دوره محمد رضا پهلوی بود که پس از تحمل ۱۳ سال حبس از محکومیت حبس ابد خود، با تقاضای عفو از زندان آزاد شد. در همان موقع این اقدام به عنوان یک تاکتیک برای گسترش مبارزه از زندان به بیرون نام نهاده شد.[۸]

مواضع متفاوت در مورد رهبران جنبش سبز

حبیب‌الله عسگراولادی، دبیرکل بزرگ‌ترین ائتلاف اصول‌گرایان ایران، در اظهار نظری متفاوت با سایر اصولگرایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «برادر» خود خطاب کرد و گفت که آنها «فتنه‌ساز نیستند»، با وجود «انتقاد اعضای شورای مرکزی حزب» خود، بار “دیگر” بر این موضع خود پافشاری کرد. به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، حبیب‌الله عسگراولادی روز با اشاره به اظهارات اخیرش در ارتباط با آقایان موسوی و کروبی اعلام کرد که «اگر اظهارات او برای حزب مؤتلفه اسلامی مشکل‌ساز شده، حاضر است از این حزب برود، اما اظهاراتش بر اساس یک وظیفه الهی مطرح شده و خواسته که قبل از مرگ به وظیفه‌اش عمل کند و ناگفته‌های باقی‌مانده را بگوید.»

این سخنان یک روز پس از آن بیان شد که احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران، با انتقاد از اظهارات حبیب‌الله عسگراولادی گفت که «تطهیر سران فتنه» و «تخفیف جرم» آنها دارد به یک جریان تبدیل می‌شود و افزوده بود که «این خیلی گزنده است که کسی بگوید آنها سران فتنه نبودند».

عسگراولادی که از چهره‌های بزرگ اصول‌گرا است در اظهارات متفاوتی گفت که موسوی و کروبی، نامزدهای معترض انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، را «اهل فتنه» نمی‌داند و صرفاً معتقد است «اهل فتنه آنها را محاصره کرده‌اند».

وی در این رابطه همچنین افزود که اگر میرحسین موسوی و مهدی کروبی از موضع خود برگردند، «با آغوش باز جمهوری اسلامی و نظام روبه‌رو خواهند شد».

حبیبالله عسگراولادی پس از آن در روز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه نیز با وجود انتقادهای تندی که از این بابت از سوی طیف‌هایی از اصول‌گرایان متوجه او شده بود در میان جمعی از اعضای حزب موتلفه، اظهار داشت که موسوی و کروبی را مجرم نمی‌داند.

وی این دو رهبر مخالفان دولت را «برادر» خطاب کرده و گفت: «من به عنوان یک شهروند اظهارنظر کردم و به عنوان یک عضو هیئت منصفه می‌گویم که من موسوی و کروبی را در “فتنه ۸۸ ” مجرم نمی‌شناسم. آیا نباید این را بگویم، چون به من انتقاد می‌کنند؟ آقایانی که بر مرکب احساسات سوارند در آن دنیا نمی‌توانند جواب مرا بدهند.»

بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی

حبیب‌الله عسگراولادی

بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادی

حبیب‌الله عسگراولادی

بیوگرافی حبیب‌الله عسگراولادیحبیب‌الله عسگراولادی

loading...