بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

زندگینامه علی مطیع + عکس

زندگینامه علی مطیع + عکس

 

Bio-Ali-abiding-Photo

 

 زندگینامه علی مطیع

علی مطیع از هنرمندان برجسته نسل دوم نگارگری ایران بود که در سال ۱۲۹۵ در تهران پا به دنیا نهاد.
او به دلیل علاقه‌ای که به هنر داشت، وارد مدرسه صنایع قدیمه شد. در آنجا به سبب عشق وافر به کار و هنر نگارگری، مورد توجه استاد هادی تجویدی قرار گرفت…

نگارگری,مینیاتور,مکتب ایرانشهر,هنر نقاشی, بیوگرافی سیاوش خیرابی, زندگی نامه دانشمند ایرانی, نیما فلاح, بیوگرافی لعیازنگنه, زندگینامه سهراب سپهری, الویس پریسلی, گراهامبل, بیوگرافی بازیگران ایرانیزندگینامه بازیگران ایرانی, زندگینامه علی مطیع – آکاایران

مطیع در سال ۱۳۲۴ موفق به کسب لیسانس مینیاتور شد و سال ۱۳۲۶ مدال درجه یک نمایشگاه جهانی بروکسل را از آن خود کرد.
این نگارگر، دارای درجه یک هنر نگارگری ایران بود و یکی از نگارگرانی بود که علاوه بر حفظ اصول، مبانی و شیوه‌ها و تکنیک‌های حاکم بر هنر نگارگری اصیل ایرانی، با تحولات شگرف و ابداعات بدیع در هنر نگارگری ایران در شناخت، معرفی و دوام این هنر سهم به سزایی داشت.
این هنرمند، آثار ارزشمند هنری بسیاری را به موزه‌های داخل کشور، همچون موزه هنرهای ملی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران روانه کرد که امروز آذین بخش موزه‌های کشور است.
استاد مطیع با تأسی به ادبیات و فرهنگ و هنر ایران و مفاهیم معنوی هنر اسلامی به خوبی توانست گنجینه استثنایی از آثار ارزشمند خود را به جهان هنر عرضه کند.
در عین حال او از مکتب هرات و تبریز بسیار تأثیر گرفت.
تحولی را که وی در مکتب نگارگری ایران ایجاد کرد و نام “مکتب ایرانشهر” را بر آن گذاشت، در تاریخ هنر ایران، زبانزد عام و خاص است.
علی مطیع هنرمند نگارگر ایرانی و مبدع مکتب ایرانشهر ۱۱ مردادماه ۱۳۸۷ در سن ۹۲ سالگی در ایالت کالیفرنیای امریکا درگذشت

loading...